We liepen in het brongebied de eerste 7 kilometers met een divers gezelschap van 20 mensen op uitnodiging van Waterschap Limburg. Gezamenlijk probeerden we ons een beeld te vormen van wie de rivier is en wat we ervaren. 

Olivier van Contract de Rivier houdt zich professioneel dagelijks bezig met de Geer / Jeker en weet ons het meeste te vertellen. Er zijn zo’n 4-5 bronnen die de rivier vervuilen en zodra de geplande zuiveringsinstallaties in werking zijn, zal het een stuk beter gaan met de rivier.

De twee hoofdzakelijke bronnen van vervuiling zijn de huishoudens die nog direct lozen op de rivier: van levenslijn naar open riool. Het tweede is een groot bedrijf Hesbaye Frost dat groente wast voordat het verhandeld wordt. Het gif van pesticiden en andere residu belandt deels in retentiebekkens en deels direct in de rivier. De kleur van het water is hierdoor grijszwart op sommige plekken van het gefermenteerde restmateriaal en door het gebrek aan zuurstof. Ook stinkt het op verschillende plekken. 

Het water stroomt nauwelijks door beveractiviteit. Een beverkoppel is 10 jaar geleden geïntroduceerd in het gebied en is nu breed verspreid.

Olivier van Contract de Rivier en Freek van Waterschap Limburg

Beveractiviteit in rivier de Geer / Jeker

Op een punt meet Freek van Waterschap Limburg 3,8mg/liter aan nitraat en iets verder zelfs 9,8mg/liter (zomerse normwaarden Nitraat liggen in NL op 2,3mg/L en in Wallonië op 4mg/L). 

Op een aantal plekken is de sponswerking mooi in het landschap te zien. Delen hebben al de status van natuurreservaat. Een nieuw stuk van 14Ha wordt daar binnenkort hopelijk aan toegevoegd, zo worden deze oeverstukken uitgebreid en langzaam meer verbonden gebieden. Het eerste deel van onze wandeling langs de oevers is al mooi en zal door de uitbreiding nog mooier worden. 

Toch voel je de kwetsbaarheid van het gebied al in de eerste kilometers door de omringende aardappelvelden en productiebossen van populieren. De suikerbieten zijn al een tijd geleden weggeconcurreerd, wat gelijk een positief effect heeft gehad op de waterkwaliteit. Aan het eind zien we een heldere zijbeek met waterplanten, dat geeft ons weer wat frisse hoop. 

In het dorp worden we welkom geheten door de wethouders en horen we over het toekomstige waterzuiveringsplan, wat een uitdaging is in heuvelig landschap met kleine gemeenten.